La'l Creative Arts | Web Sunucusu Nedir? Web Sunucusu Kurmak ve Web Sunucu Çeşitleri
Lal Creative, hazır web sitesi kalıpları ile bütçeye uygun web tasarımları hizmeti verirken, diğer yandan da isteğe özel web ve grafik tasarım hizmetleride vermektedir. Bırakın sizi biz tanıtalım.
web tasarım, web dizayn, grafik tasarım, reklam tasarım, poster tasarım, web sitesi
15671
post-template-default,single,single-post,postid-15671,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge-child,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

Web Sunucusu Nedir? Web Sunucusu Kurmak ve Web Sunucu Çeşitleri

Web Sunucusu Nedir? Web Sunucusu Kurmak ve Web Sunucu Çeşitleri

Web Sunucusu (Web Server), HTTP protokolünü kullanarak internet siteleri üzerinde yer almakta olan dosyaları kullanıcılara sunan, kullanıcıların her bir talep isteğini yanıtlayan ve bilgisayarların otomatik mekanizmaları tarafından yürütülen yazılımlardır. Web sunucuları normal bir bilgisayarın sahip olduğu birçok donanıma sahiptir ancak ekran yerine komut sistemi üzerinden ve uzaktan yazılımlar yardımıyla yönetilirler. Paylaşımlı bilgisayarlar ve sadece web sunucusu yazılımını çalıştırmak için dizayn edilen bilgisayarlar da web sunucusu olarak adlandırılabilirler.

Web Sunucusu

İnternet dünyasında gördüğünüz her siteye dair veriler başka bir ana bilgisayarın içerisinde depolanır ve bu bilgisayarın verimli şekilde kullanılabilmesi için Web Sunucusu veya Web Server adı verilen yazılımlar kullanılır. İnternet dünyasında en çok kullanılan web sunucusu yazılımları ApacheMicrosoft’s Internet Information Server (IISve nginx’dir.

Web sunucuları genellikle büyük bir yazılım paketlerinin bütününden oluşur. Bu yazılım paketlerinin her biri farklı işlevlerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Örneğin, bir web sunucusu yazılımının içerisinde var olan File Transfer Protocol (FTP) paketi, o sunucunun FTP işlevlerini yerini getirmesine yardımcı olur. Aynı şekilde maillerin sunulması, indirme isteklerinin yerine getirilmesi ve web sayfalarının HTTP üzerinden yayınlanması gibi birçok işlevin tamamlanması için çeşitli paketler bulunur.

Bir web sunucusu seçimi yaparken kullanıcıların değerlendirmesi gereken en önemli noktalar şunlardır;

  • Web sunucusunun çalışmak için ihtiyaç duyduğu platform ortamı (Linux veya Windows gibi)
  • Sunucu taraflı programlama yetenekleri
  • Güvenlik karakteristiği
  • Çalışma performansı
  • Kontrol edilebilirliği
  • Bölünebilirliği

Web Sunucusu Kurmak

Web Sunucusu olarak genellikle kapasitesi büyük ve gelişmiş özelliklere sahip olan ve sunucu olarak adlandırdığımız makineler kullanılır. Bu makineler yüksek donanım özellikleri ve yüksek internet hızlarına sahip oldukları için onlarca ve yüzlerce kullanıcının isteğini aynı anda okuyup, inceleyebilirler ve yanıtlayabilirler. Tabii, böyle bir sunucu kurmak hem maliyetli hem de sorumluluk isteyen bir iştir. Zira, bu tür bir sunucu fazlasıyla ısınacak ve yazılımsal olarak sürekli gerekli bakımlarının yapılması gerekecektir. Eğer bu tarzda bir web sunucusu kurmak istiyorsanız Google’daki sayfaları biraz aşındırmanız gerekecek.

Bu tip bir web sunucusu kurmak için öncelikle donanımlı bir sunucu satın almanız, daha sonra bu sunucuya internete bağlamanız, işletim sistemi kurmanız ve servis vermeye hazır hale getirmeniz gerekiyor. İnanın bunların hiç biri herksin bahsettiği gibi zor adımlar değil ancak gerekli altyapınızın olmaması halinde bu adımları halletmek aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir.

Yukarıdaki sunuculardan ziyade daha çok projelerinizi denemek için bir web sunucusuna ihtiyaç duyuyorsanız, eski bir bilgisayarınıza veya doğrudan kullandığınız bilgisayarınıza bir web sunucusu kurulumu yapabilirsiniz. Bu tür bir sunucu için ihtiyacınız olan tek şey aşağıdaki rehberlerden herhangi birini takip etmek ve size uygun olanını kurmak olacaktır. Linklere tıklayarak bu web sunucusu tipleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz;

Web Sunucu Çeşitleri

Eğer herkese açık bir internet sitesi yada web uygulaması yayınlamak istiyorsanız, o halde bir web sunucusuna sahip olmanız şart. Elbette kendi imkanlarınızla kuracağınız web sunucuları yalnızca küçük ölçekli sunucular olacaktır ve bu sunucuları 7/24 sürekli aktif tutmak oldukça maliyetli bir iş haline gelecektir. Masraflarınızı çok daha fazla düşürmek ve yine de kendinizmiş gibi bir web sunucusuna sahip olmak istiyorsanız sunucu kiralamayı düşünebilirsiniz.

Ülkemizde ve tüm dünyada sunucu kiralama bazı tiplere ayrılmıştır. Bu barındırma tiplerinin hepsini incelemeniz ve ölçeğine karar vermeniz ise büyük fiyat avantajı elde etmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, yalnızca küçük bir siteyi yayına alacaksanız koca bir web sunucusunu kiralamak elbette mantıksız olacaktır. Bu nedenle web sunucuları hakkında bilgi sahibi olmalı ve şu barındırma modellerini öğrenmelisiniz;

Yukarıda gördüğünüz her barındırma tipi bir web sunucusu olmakla birlikte her birinin ölçeği ve masrafları farklıdır. Linklerle birlikte inceleyeceğiniz konuları üzerinden fiyatlar hakkında bir fikir edinebilir ve internet üzerindeki farklı firmalardan fiyat alabilirsiniz.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.